Ceny služeb, zboží i energií letí strmě vzhůru, asi všichni hledáme cestičky, jak ušetřit nějakou tu korunu. Pokud se blíží výroční vaší pojistné smlouvy na automobil, možná uvažujete, zda by se nedalo ušetřit i na pojištění vozidla. Poradíme vám, jak si sjednat autopojištění za co nejlepší cenu.
Povinné ručení je nutností, havarijní pojištění zvažte
Pod autopojištěním se skrývají dvě různá pojištění, kteří si mnozí pletou. Zatímco povinné ručení, které se označuje i jako zákonné pojištění vozidla nebo oficiálně pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, je povinné a jeho sjednání ukládá zákon, uzavření havarijního pojištění je čistě na vás. V čem se liší a na co se jednotlivá pojištění vztahují?
Povinné ručení vás chrání před škodami způsobenými někomu jinému
Když provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému škodu, budete ji muset uhradit. Může se vyšplhat do závratných výšin, díky povinnému ručení ji za vás uhradí pojišťovna. Může jít o:
- Škodu na vozidle někoho jiného
- Majetkovou škodu
- Škodu na životě nebo zdraví
- Ušlý zisk
- Trvalé následky
- Z povinného ručení lze uhradit i náklady na odklizení dopravní nehody.
Aby pojišťovna plnila, nesmí dojít ke škodě vzniklé střetem dvou vozidel stejného majitele, k řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, k jízdě s vozidlem bez platné STK, k jízdě bez platného řidičského oprávnění apod.
Náš tip: Při sjednání povinného ručení si hlavně dobře nastavte pojistné limity. Standardem je 35 milionů Kč, ne vždy to ale je dostatečné krytí. Za pojištění s limitem 50, 70, 100 nebo víc milionů si sice něco připlatíte, není to ale moc a nemusíte se bát, že budete hradit statisíce nebo dokonce miliony.
Havarijní pojištění může pokrýt škody na vašem vozidle
Když dojde k nehodě, kterou způsobíte, škody většinou nevzniknou jen na voze někoho jiného, ale i na tom vašem.
Povinné ručení se na ně ale nevztahuje, k tomu už slouží havarijní pojištění. Jeho sjednání není nutností, je ale na zvážení. Nejen u nových vozů, kde případná oprava může být opravdu drahá, se vyplatí.
Při jeho sjednání je důležité správné nastavení rizik a také výše spoluúčasti. Když přijde na rizika, můžete se pojistit pro případ havárie, odcizení, živelných pohrom, vandalismu, případně si sjednat GAP pojištění.
Co se spoluúčasti týká, pak se vyjadřuje procenty nebo konkrétní částkou (nejčastěji 10 % nebo 10 000 Kč), označuje částku, jakou se na škodě vy sami budete podílet. Čím vyšší je spoluúčast, tím nižší bývá pojistné, ale zároveň v případě škody také víc zaplatíte z vlastní kapsy.
Ani na jednom se nevyplatí šetřit, na druhou stranu, pokud nepotřebujete pojištění úplně proti všem rizikům, proč se proti nim pojistit?
Náš tip na závěr: Jak povinné ručení, tak havarijní pojištění, si můžete sjednat online. Zvládnete to během pár minut, porovnáte ty nabídky a vyberete si tu nejvýhodnější.
Leave a Reply