Jaro se blíží a mezi některými řidiči SUV přichází na přetřes otázka, jestli se vyplatí přezout na letní pneumatiky, nebo raději dojet ty zimní. Pokud si i vy potrpíte na svižnou sportovní jízdu ve vašem 4 × 4, možná vás budou zajímat důvody, proč s přezutím příliš neotálet.

Povinnost obutí zimních pneumatik dle tuzemského zákona oficiálně končí 31. března. Ani tímto dnem ovšem zcela nezaniká hrozba pokut za nedodržení zimního přezutí při nepříznivých klimatických podmínkách, přesný termín obutí na letní pneumatiky navíc stanoven není. V případě, že se zimní počasí protáhne do prvních jarních týdnů, opravdu může být výhodnější jezdit na zimních gumách ještě v dubnu.

Za mezní teplotu pro výměnu pneumatik ze zimních na letní považují odborníci 7 °C. Pokud teploměr ukazuje pravidelně hodnoty nad touto hranicí, zimní pneu na autě nejsou žádnou výhrou. Při ryze letních teplotách se nehodí jezdit ani s celoročním přezutím – u toho zimního je ale rozdíl ještě markantnější. Letní pneu pro SUV jsou vyráběné z odlišných směsí a na vyhřáté vozovky mají také vhodnější vzorek. Jaké jsou zásadní důvody pro přezutí vašeho SUV?

  1. Nižší spotřeba

Spotřeba paliva při jízdě v létě na zimních pneumatikách bývá až o 10 % vyšší, než je tomu během jízdy na letních pneu. Jako obzvláště úsporné se v tomto ohledu jeví třeba americké dezény Firestone Destination HP, které mimo jiné excelují také na suchém povrchu.

2. Vyšší životnost

Zimní pneumatiky mají vyšší valivý odpor, který přijde vhod při jízdě na náledí, v létě však negativně ovlivňuje jejich opotřebení. Speciální letní SUV pneumatiky jako Barum Bravuris 4 × 4 mívají plochý profil, který umožňuje lépe rozložit kontaktní tlak na vozovce. Pneu se tak méně opotřebovávají a prodlužuje se jejich životnost.

3. Nižší hlučnost

Ani klidnou jízdu letní krajinou si s přezutými zimními pneumatikami neužijete. Nevhodné tvary běhounu nebo složení pryžové směsi mají za následek zbytečně vysokou hlučnost. Naopak velmi dobré známky za hlučnost získává mezi letními pneu na offroady například Hankook s dezénem Dynapro HP2 RA33.

4. Větší bezpečnost

Letní pneumatiky pro SUV i jiné vozy mají ve směsi větší obsah kaučuku, což má za následek jejich lepší přilnavost. Zimním pneu se naproti tomu při vyšších teplotách až o několik metrů prodlužuje brzdná dráha a navíc mnohem hůře zatáčejí. Jsou také hůře ovladatelné na vodě, ale i na suchu.

Mezi letní pneu pro sportovně užitkové vozy je v tomto ohledu favoritem třeba EfficientGrip SUV od Goodyearu, za který si ale trochu připlatíte. Finančně dostupnější a přitom stále velmi spolehlivé letní obutí na offroady jsou pak třeba pneumatiky Cooper Zeon 4XS Sport.

Leave a Reply

Your email address will not be published.