Elektronické motory jsou velice oblíbenými mechanismy, bez kterých si dnes už víceméně nedokážeme představit náš každodenní život. Nepoužívají se totiž jenom u technologicky náročnějších přístrojů, ale zcela naopak jsou naprosto běžné i tam, kde si neuvědomujeme jejich složitost.
Mnozí přitom neví celou řadu zajímavostí, které se nejen že neodmyslitelně pojí k samotným elektromotorům, ale dokonce jsou základním důvodem, jak mohou vůbec fungovat!
Vše řídí neviditelné magnetické síly
Expanzivní způsob pohonu, který volí klasické vznětové a spalovací motory, je velice jasný. Tady ale nic takového nepotkáte. Jedinou opravdu výraznou veličinou, se kterou se potkáte, jsou v tomto případě magnetické vlny. Všechny elektrické motory Bühler totiž pracují tak, že jsou zde magnety pomocí cívek a přívodu energie nuceny tvořit opačná magnetická pole. Ta se navzájem odpuzují s takovou silou, že nakonec vytvoří typický rotační pohyb, a dokonce mají sílu pohánět více než jenom samy sebe.
Jedna technologie, spousty druhů
I když vynecháme existenci převodových motorů, tak najdeme celou řadu druhů, které elektromotory nabízejí. Konstrukčně starší, a přesto stále intenzivně používané jsou především komutátorové DC motory Bühler, které nabízejí opravdu exklusivní spojení výkonu a kvality. Pro mnohé přitom nemusí být vhodné kvůli své větší velikosti. Jsou totiž vybaveny magnety navíc, což je odlišuje od jejich následovníků, kterými jsou bezkartáčové motory.
Tisíce otáček za minutu s ohromnou životností
Z klasických motorů můžete být zvyklí na to, že pravidelné servisování je jedinou cestou k tomu, jak udržet motor funkční a kvalitní podle potřeb. Jenže to nemusíte řešit v případě elektromotorů. Důvodem je, že technologie jako EC motory Bühler jsou velice kvalitně zapouzdřeny a k tomu nabízejí jednoduchou, a přitom odolnou konstrukci. S úplnou absencí jakéhokoliv typu pohonu, který by mohl zanechávat nepříjemné zbytky materiálu uvnitř mechanismu, tak neexistuje opravdu vůbec nic, co by mohlo narušit klasických běh elektromotory na denní bázi.
Leave a Reply