Spousta lidí prodává vozy raději přes autobazar. Nemusí sami shánět kupce ani se starat o všechny formality. Tento přístup má ale pochopitelně jednu velkou nevýhodu – za prodej neutržíte tolik peněz. Každý autobazar se snaží nakupovat auta co nejlevněji, aby je mohl s vyšším ziskem prodat. Právě proto se někteří lidé rozhodnou raději pro prodej na vlastní pěst.

Najít kupce na svůj automobil už dnes není tolik složité. Inzerát můžete zdarma umístit na mnohé webové stránky a on už se někdo ozve. Ale jak si počínat ve chvíli, kdy se už nový majitel vašeho bývalého plechového miláčka ozval?

Ze všeho nejdříve sepište smlouvu

Auto neprodáváte každý den a pravděpodobně za něj také nechcete zrovna nízkou částku. Proto je nezbytné prodej podložit smlouvou se všemi náležitostmi. Nemusíte platit právníka, na internetu najdete vzor kupní smlouvy na auto zdarma ke stažení. Vytiskněte si dvě kopie, jednu pro sebe a druhou pro kupujícího. A až je budete mít obě podepsané, začněte teprve řešit samotný přepis.

Tip: Nezapomeňte na kontrolu automobilu. Při přepisu ji budete potřebovat, protokol o evidenční kontrole přitom nesmí být starší 14 dnů.

Do deseti dnů od uskutečněného prodeje máte povinnost přehlásit vozidlo na nového majitele, a pokud to neuděláte, hrozí vám pokuta až do výše 50 000 Kč. Přepis vozidla se provádí na úřadě v místě bydliště prodávajícího. Měli by u něj být přítomní jak prodávající, tak kupující. Pokud se však nedokážete sejít, bude lepší zplnomocnit jednu stranu (plná moc stojí 30 korun), ať vše vyřídí. V praxi většinou uděluje plnou moc kupující prodávajícímu. Lze to udělat i opačně, ale prodávající pak nebude mít jistotu, zda kupující formality vyřídil, a bude riskovat pokutu.

Nezapomeňte na další náležitosti

Dále by měl prodávající odhlásit povinné pojištění vozidel. Většinou stačí mít ofocený technický průkaz a zaslat jej na centrálu pojišťovny, případně tam můžete zajít osobně. V technickém průkazu však musí být již zaznamenána změna majitele automobilu.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.