Spousta firem přemýšlí, jaký vysokozdvižný vozík pořídit do skladu. Bude lepší vozík poháněný LPG, dieselový, nebo elektrický vozík? V současnosti se lidé přiklání spíš k poslední variantě, tedy elektrickému vozíku. I když může být investice do něj zpočátku vyšší, opravdu se vyplatí.

Vyšší pořizovací náklady na pořízení vozíku, nabíjecí stanice a trakční baterie jsou negativy, která však silně vyvažují mnohá pozitiva. Jaké výhody mají elektrické vysokozdvižné vozíky?

Vysoký výkon, pohon bez emisí a tichý provoz

Takový paletový vozík se dá pořídit i s ručním pohonem. Možné je to i u vysokozdvižných vozíků, zdvih je řízen například nožním pedálem. Elektrické vedení a zdvih jsou ovšem daleko pohodlnější a výkonnější.

Oproti dieselovým vysokozdvižným vozíkům jsou ty elektrické daleko ekologičtější, neznečišťují ovzduší naší planety. Nemusíte také řešit palivo, vozíku pouze dobijete baterii, místo abyste se museli vydávat na nejbližší benzinovou stanici. Zásoba plynových lahví je problémem i u plynových vysokozdvižných vozíků.

Na rozdíl od vozíků dieselových jsou ty elektrické velmi tiché. Nebudou rušit provoz, není nutné se přes ně překřikovat. Kvůli absenci hluku je samozřejmě nutné dodržovat bezpečnostní pravidla práce ve skladu, i na tu ale výrobci elektrických vysokozdvižných vozíků velmi dobře myslí.

Antikolizní systém, nebo vlastně úplně automatizovaný sklad

Společnost STILL je celosvětovým dodavatelem logistických řešení na zakázku, kromě vysokozdvižných vozíků dodává i skladové technologie a softwarové služby. V jedné společnosti se tedy protínají všechny tyto sféry, výsledkem je řešení, které myslí opravdu na všechno, včetně bezpečnosti.

STILL dodává svůj vlastní anti-kolizní systém, který pomůže předejít poškození majetku i zraněním. Jak společnost poukazuje, v mnohých firmách panuje tzv. provozní slepota – jakmile dlouho nedojde k nějakému zranění, pracovníci přestanou něco takového považovat za pravděpodobné a nejsou dostatečně ostražití. STILL se snaží toto napravit pomocí osobních lokátorů pracovníků, vozíkových lokátorů a řídicích jednotek. Vozíkový lokátor lze navíc propojit se světelným majákem, ani tichý elektrický vozík tedy nemusí znamenat žádný problém.

A co kdyby se vozíky ve skladu pohybovaly úplně autonomně bez pomoci lidské síly? I tohle je možné. Automatizace skladu není žádná budoucnost, nýbrž současnost. STILL automatizované systémy zajišťuje, využívá konkrétně tři stupně:

  • asistovaná jízda – řidič je podporován asistenčními systémy, ale konečná navigace je na něm,
  • částečně automatizovaná jízda – vozíky se částečně samostatně pohybují ve skladu,
  • plně automatizovaná jízda – vozky jezdí zcela samostatně.

Vhodné řešení je vybíráno na míru každé firmě dle jejích potřeb, podobně jako si může každá firma vybrat, zda stojí o elektrické vozíky s novou li-ion baterií, nebo se starou olověnou.

Li-ion akumulátory mění hru

V dřívějších dobách se v elektrických vysokozdvižných vozících používaly staré olověné baterie. Ani ty nejsou špatnou volbou, ale je třeba o ně více pečovat – ohrožuje je sulfatace neboli vznik krystalů síranu olovnatého na elektrodách. S tou jde bojovat desulfatací, u li-ion baterií však tato starost totálně odpadá.

Moderní li-ion akumulátory nevyžadují žádnou údržbu, navíc dokážou pojmout větší množství energie než olověné baterie při stejném objemu. Nemusí se tedy tak často dobíjet, nehrozí žádné výpadky v používání. Nevadí jim extrémní teploty, a kromě toho se na závěr svého produktivního života dají recyklovat.

Investujete do modernějšího skladu i do životního prostředí

Společnost STILL prodává elektrické vozíky s olověnými i li-ion bateriemi, každá firma si tedy může vybrat. Obě varianty se chlubí vysokou spolehlivostí a dlouhou životností, nejvýkonnější model zvládne zdvihnout až 8 tun do 8670 mm. Malé vozíky z li-ion rodiny (EXU a ECH12) lze nabíjet přímo z klasické elektrické zásuvky, pro ty větší je zapotřebí speciální nabíječka. Taková li-ion baterie se naplno dobije za hodinu a půl, s optimalizovaným systémem řízení baterie navíc prostoje neexistují, vše se dá dobře naplánovat. Za zmínku stojí také fakt, že li-ion baterie neprodukují nebezpečné plyny, nepoužívají kapalný elektrolyt, jsou tedy šetrnější pro všechny pracovníky manipulující s vozíky.

Investovat do moderního elektrického vozíku s li-ion baterií se tedy rozhodně vyplatí. A pokud máte hluboko do kapsy, dá se vymyslet jiný způsob, jak na manipulační techniku ve vaší firmě. Společnost STILL je připravena nabídnout řešení každé firmě, ať už shání klasické vysokozdvižné vozíky, paletové vozíky či tažné soupravy. Pro ty, pro které by byla koupě vlastních zařízení příliš nákladná, se navíc nabízí pronájem.

Nekupujte, pronajměte si vysokozdvižný vozík

Flotila vozíků k pronájmu je bohatá, zahrnuje téměř 30 000 vozíků, a nejde jen o vysokozdvižné vozíky, nýbrž i o nízkozdvižné, plošinové vozíky či pracovní plošiny. Vše je možné objednat online, stačí si vybrat kategorii, STILL doporučí stroj, ten si pak lze ještě dokonfigurovat. Pronájem je navíc velice flexibilní, stroj lze pronajmout na měsíc, týden i pár dní, přesně jak potřebujete.

Co se týče finančně dostupných variant, STILL kromě možnosti nákupu nových zařízení a pronájmu nabízí také prodej použité manipulační techniky. I tohle je tedy cesta. Není přitom nutné strachovat se, že mezi použitými stroji budou pouze ty zastaralé. I v kategorii použitých strojů objevíte elektrické vozíky s velmi dobrými parametry.

Leave a Reply

Your email address will not be published.