Švédská automobilka Volvo Cars a jeho čínský majitel automobilka Geely jednají o fúzi. Podle svého dnešního společného sdělení chtějí využít finančních a technologických synergií a vytvořit silnou globální skupinu.

Volvo a Geely jako jeden celek

Takto nově vytvořený podnik by zachoval stávající značky vozů, které obě společnosti nyní vyrábějí, tedy značky Geely, Volvo, Lynk & Co a Polestar, jehož součástí by se měla stát i nová značka Geometry. Pod ní by chtělo Geely prodávat svůj první vůz na čistě elektrický pohon.

Obě společnosti měli již vytvořit společnou pracovní skupinu, jejímž úkolem bude připravit návrh pro obě představenstva. Případnou dohodu budou kromě vedení podniků muset ještě schválit jejich akcionáři a dozorčí orgány.

Akcie by měly být obchodovatelné na hongkongské burze a později by se měly dostat také na burzu ve Stockholmu. Důvodem tohoto spojení je především čelení přísnějším emisním pravidlům a růstu poptávky po elektromobilech.

Geely převzala Volvo Cars v roce 2010 od amerického Fordu. Čínská společnost, jejímž zakladatelem je miliardář Li Šu-fu he zároveň vlastníkem podílu v dalších společnostech. Tak například drží 9,7 % v německém Daimleru, 49,9 % v malajské automobilce Proton a vlastní většinový podíl v britském Lotusu.

Geely v loňském roce prodala 1,36 milionu vozů a letos by jich měla na trh uvést 1,4 milionu. Volvo v roce 2019 prodalo přes 700 tisíc vozů. Pod čínským vlastníkem se automobilce podařilo zvrátit pokles prodejů, se kterými se v předchozích letech potýkala. Ford převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se nyní soustředí na výrobu nákladních automobilů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.