Řidič jedoucí po silnici, obsluhující dotykovou obrazovku se nelíbí celé řadě kritiků, kteří upozorňují ne nebezpečí spojené se ztrátou pozornosti. Nová technologie z Anglie by ale mohla veškerou nesoustředění odstranit.

Hlavně bezpečně a bez dívání

Je rušivější dotyková obrazovka, nebo klasické knoflíky? Jaguar Land Rover (JLR) a proto pracuje na vývoji technologie, která zaručuje možnost bezkontaktního ovládání dotykové obrazovky. Ta pracuje na základě prediktivní umělé inteligence využívající řadu senzorů, které předvídají, které části obrazovky se chce řidič dotknout.

Na vývoji této technologie pomáhali odborníkům z Jaguaru také inženýři z anglické univerzity v Cambridge. Od své novinky si slibují navýšení bezpečnosti na silnicích díky snížení kognitivní zátěže řidičů a navýšení množství času, během kterého se mohou věnovat řízení a dění před vozem. Laboratorní i silniční testy prozrazují, že novinka dokáže snížit interakce řidiče s obrazovkou až o polovinu.

Celý systém funguje tak, že je technologie schopna určit co chcete udělat už v momentě, kdy začnete zvedat ruku k obrazovce. Sledování gest je prováděno pomocí senzorů, na základě jejichž dat dokáže systém kombinovat kontextové informace jako je profil uživatele, rozhraní, okolní podmínky či datum a čas. Tato data jsou následně komparována i s daty z jiných senzorů, jako je například senzor sledováni pohybu očí.

Kdy přesně by se tato novinka mohla objevit ve vozech, a zda se tak skutečně stane, momentálně není jisté. Pokud by se však podařilo systém vyladit k naprosté dokonalosti, nic tomu nestojí v


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.