Textilní prvky se nejčastěji využívají v domácnostech. Jedná se zejména o záclony, závěsy a povlečení do ložnic a obývacích pokojů. Z jakých materiálů lze v současnosti vybírat, respektive které z nich jsou nejvhodnější?

Povlečení

Při volbě povlečení do vaší ložnice či na pohovku v obývacím pokoji je nejlepší volit varianty z přírodních látek. Klasiku představuje povlečení z bavlny, které se těší oblibě zejména díky své hebkosti a jemnosti. Navíc má vysokou savost, takže se v noci nemusíte budit zpocení. V zimních měsících, kdy se potřebujete více zahřát, je vhodné zvolit kupříkladu flanelové povlečení. Jde o jinak zpracovanou a tkanou bavlnu. Výsledkem je husté povlečení, které velmi příjemně hřeje. Podobně účinné je rovněž krepové povlečení, u něhož se ani nemusíte trápit se žehlením, stačí jej po vyprání nechat uschnout a je ihned připravené k užívání.

Máte-li obzvláště citlivou pokožku, případně vám z nějakých důvodů nevyhovuje bavlna, dají se pořídit rovněž modely z umělých tkanin. Asi nejlepší volbu představuje mikrovlákno. Povlečení z něj je vysoce prodyšné, oceníte také fakt, že nenasákne pot a zápach, takže se dá poměrně dlouho používat bez nutnosti praní. Povlečení z mikrovlákna je antibakteriální, tudíž se hodí pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou.

Záclony a závěsy

V případě, že si domů chcete koupit nové záclony a závěsy, opět budete volit mezi přírodními a umělými tkaninami. U umělých záclon je třeba si dát pozor na to, zda mají potřebnou kvalitu z hlediska pružnosti a životnosti. Jinak není velký rozdíl mezi nimi a záclonami z bavlny, snad jen ve způsobu praní a další péče. Každopádně si hlídejte správné rozměry. Moderní záclony a závěsy mají sahat od garnýže až po zem. Tento bytový textil, jenž končí v půli oken či těsně pod parapetem, je dnes nepraktický a nehodí se do domácností 21. století.

Leave a Reply

Your email address will not be published.