Přirozenou vlastností veškerých maziv v automobilech je skutečnost, že vlivem času, teplotních změn a vzdušnou vlhkostí postupně ztrácí své mazací vlastnosti a tím i plnohodnotnou funkčnost v rámci celého vozidla. Navzdory tomu mnoho řidičů včasnou výměnu olejů stále zanedbává.

Automatická převodovka

Automatická převodovka využívá hydraulické oleje pro svůj provoz. Zároveň jsou to právě oleje, které zde plní nejen funkci mazání, ale i chlazení či jsou využívány hydrodynamickým měničem pro přenos celkového točivého momentu.

Konstrukce automatické převodovky je velmi náchylná na kvalitu a čistotu oleje, a to i přesto, že mechanická převodovka není zrovna místem, kde by docházelo k extrémním teplotním výkyvům. Nicméně vlivem snížení přirozených vlastností oleje se zvyšuje tření, a to potom vede k většímu obrušování soukolí. Interval pro výměnu oleje ovlivňuje také zatěžování automatické převodovky a tedy styl jízdy řidiče.

I když zpočátku běžný uživatel nemusí znehodnocení oleje vůbec pocítit nebo se začne projevovat pouze v plynulosti řazení (tzv. to začne drhnout), postupem času může dojít až k poškození některé z částí automatické převodovky, případně pak k jejímu úplnému „vyřazení“.

Proto včasnou výměnu oleje není radno podceňovat a pozornost tímto směrem se rozhodně vyplatí vám i vašemu vozu. Pokud už totiž olej nemá požadované vlastnosti, má to dopad na fungování celé automatické převodovky a nejen to. Snížená kvalita či nedostatečné množství oleje samozřejmě ovlivňuje práci celku. Zároveň je třeba podotknout, že je to právě nepravidelná výměna oleje v převodovce, která je příčinou většiny poruch vyskytujících se u automatických převodovek.

Včasná výměna oleje v automatické převodovce předchází zbytečným problémům a tím i nákladným opravám vašeho vozu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.