V posledních dnech byla představena novinka, která usnadní motoristům na silnici a pozemních komunikacích lépe vidět cyklisty a rozpoznat jejich odbočování. Při zdvižení ruky naznačující směr odbočení se v bundě rozsvítí speciální směrovky, které i za denního světla viditelně ukážou, kam se jezdec na kole chystá odbočovat.

Nezhoršujte dopravní situaci nedostatečným reflexním označením

Motoristé sedící ve svých vozech sice nepotřebují takové vychytávky, ovšem při každém vystoupení z auta v odbočovacím pruhu, v nepřehledných místech a zejména při odstraňování defektu na vozidle musejí být povinně vybaveni reflexními vestami. Skvělé reflexní pásky a vesty mají dvojí účinek, jednak chrání samotného nositele před možným zhoršením dopravní situace a odvrátí potenciální katastrofu, pak jsou dobrým vodítkem pro ostatní účastníky silničního provozu, aby zpozorněli, zpomalili, případně zastavili a pomohli.

Připravte si reflexní vestu do boční kapsy u spolujezdce

Odborníci doporučují mít reflexní vesty připravené v boční kapse u spolujezdce nebo u řidiče tak, aby byly ihned po ruce a nemuselo se pro ně do zadní části auta. Některé státy Evropské unie dokonce toto doporučení vyhodnotili jako závažné a ustanovili ho zákonem. Je prokázáno, že při dopravních komplikacích, při kterých jde řidič z auta směrem k zavazadlovému prostoru pro vestu a je nedostatečně oblečen v reflexním oblečení, se stává snadným terčem dalšího neopatrného řidiče. Srážka je nevyhnutelná obzvláště v noci nebo při nepříznivém počasí. Kouzlo, jak být dobře vidět za každého počasí a v jakékoliv denní či noční hodině, je jednoduché. Obléci si reflexní vestu zabere několik vteřin a dokáže odvrátit neštěstí.

Reflexní pásky pro chodce na silnicích a místních komunikacích

Rovněž chodci jdoucí po místní komunikaci či silnici mají zákonnou povinnost být za šera, večer a v noci oblečeni v oděvu s reflexními prvky anebo mají být vybaveni doporučenou reflexní páskou. Srážky neoznačených chodců jsou bohužel častou nepříjemností, která se dnes běžně odehrává na tuzemských silnicích.