Automobilový průmysl jde neustále dopředu, a neplatí to pouze pro osobní automobily, ale také pro nákladní vozy. Ve Švédsku byl nyní představen nový vůz, který by měl nahradit standardní nákladní vozy. Je na elektřinu a sedadlo pro řidiče v něm rozhodně nehledejte, nemá totiž volant a ni sedačku.

Autonomní prvky hýbou současným světem a ve vozech se prosazují stále častěji. Ovšem vždy se počítá s přítomností fyzické osoby, která se na řízení vozu vždy, alespoň z části podílí, popřípadě může do řízení vozidla vždy nějak zasáhnout. To ovšem neplatí pro nový koncept švédské společnosti Einride, který nese název T-Pod.

Švédská novinka nemá volant, sedačky, a dokonce zde nenajdete ani okna. Řidič zde prostě není vítán. Elektrický nákladní automobil zvládne na jedno jediné nabití urazit vzdálenost okolo 200 kilometrů a jeho nosnost je 20 tun. Zcela novým a revolučním systémem není ani tak elektrický pohon, ale především řízení vozu, které je vyřešeno dálkovým ovládáním. Na dálnici se automobil dokáže pohybovat sám a zcela bez pomoci. V momentě, kdy z dálnice sjede, přichází na řadu operátor, který jej začne ovládat na dálku. Neznamená to však, že v momentě kdy kamion opět vjede na dálnici, nemůže jej nikdo ovládat. I zde může operátor převzít řízení.

Současná podoba prototypu je ve fázi kdy automobil na jedno nabití ujede menší dojezd a neumí to nejdůležitější, tedy dálkové ovládání. Podle odhadů by se však měl plně funkční prototyp představit již na podzim letošního roku. Do roku 2020 by se pak měla flotila T-Podů rozrůst na 200 kusů a měla by brázdit kompletně celou Evropu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup