Jestliže pravidelně jezdíte autem, měli byste věnovat dostatek času dotažení kolových matic. V opačném případě by vás mohla čekat celá řada problémů.

Udržet pneumatiky v optimálním stavu je vlastně chemie. Nejenže je musíte správně nahustit, dobré je také sledovat jejich teplotu. A nesmíte zapomenou ani na pravidelné utahování, protože kolové matice mají takový špatný zvyk se čas od času povolit.

Hrozí nebezpečí

Kolové šrouby jsou naprosto klíčovou součástí každého auta. Nepřispívají sice k jeho základní funkcionalitě, bez nich by ale žádný vůz nemohl dobře fungovat. Jde totiž o pojivo, které připevní všechna kola ke konstrukci samotného vozidla. A jelikož jsou kolové šrouby pod neustálým tlakem, je potřeba je čas od času znovu utáhnout.

Jak často byste ale utažení kolových matic vlastně měli provádět? Odborníci se shodují, že optimální je zkontrolovat vaše šrouby na kolech po 50 až 100 ujetých kilometrech. Jestliže denně ujedete více kilometrů, nemusíte neustále zastavovat a kontrolovat, jak na tom matice jsou. Čas od času se na ně ale podívejte a v případě potřeby dotáhněte.

Nepřehánějte to

Jejich kontrola je důležitá nejen kvůli případnému dotažení, ale také kvůli servisu. Kolové šrouby se totiž mohou po čase opotřebit a způsobit tak řadu problémů. Jestli byste uvolňující se šroub dlouho neřešili, mohlo by se vám to šeredně vymstít v tu nejméně vhodnou chvíli. Jestliže ale budete vaše kola pravidelně dotahovat, měli byste problémy včas odhalit.

I na dotahování ovšem musíte jít s mírou. Rozhodně se nesnažte utahovat kola maximální silou. Tímto způsobem byste totiž mohli strhnout závit a zbytečně tak poslat vaše auto do servisu. Kolo utahujte s dostatečnou, ne však přehnanou silou. Namátkovou kontrolou pak snadno zjistíte, jestli vaše kolo pevně drží tam, kde by mělo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.