Jako řidiči musíte neustále pečovat o stav vašeho motorového vozidla. Pokud užíváte běžný osobní vůz, je na místě si kromě jiného dát pozor na kvalitu disků. Pakliže jsou ve špatném stavu, projeví se to negativně na jízdních vlastnostech i dalších parametrech auta.

Proč se starat o kola auta?

Hlavní důvod už jsem nastínil. Špatný stav disků, ať už se jedná o klasické plechové či moderní hliníkové, může zapříčinit zhoršení chování vozidla během jízdy. Nejenže má nevhodně zvolený typ za následek zpomalení jízdy, ale také vyšší spotřebu paliva.

Zásadním jevem je pak nižší ochrana před pronikáním nečistot skrz disky. Špína, prach a další drobné i větší částice zanesou brzdový systém, což pocítíte nejen na pomalejším zastavování auta, ale dokonce to může způsobit i dopravní nehodu a škodu na majetku či zdraví a životech vás i spolucestujících. Proto je péče o kola a disky vozidla nesmírně důležitá. Ve chvíli, kdy na používaných kusech zjistíte jakékoliv nedostatky, je na čase si pořídit zcela nové.

ALU kola – výhody a nevýhody

ALU kola, jinak též hliníkové disky (nakoupit výhodně přímo od dodavatele můžete např zde: www.alukola-obchod.cz), jsou v poslední době stále populárnější. Je to dáno zejména jejich atraktivním vzhledem. Pozitivně se však na ně dá hledět i z hlediska jejich vlastností. Jedná se o modely, které se vyrábějí z lehkých materiálů. Díky tomu se snižuje celková hmotnost automobilu, což oceníte zejména při spotřebě paliva, jež bude výrazně nižší nežli v případě, kdy na autě máte plechové disky.

Zvolíte-li vhodnou velikost a typ, projeví se to v dobrém také na jízdních vlastnostech, řízení auta pro vás bude už na první dojem jednodušší a pohodlnější. Jak jsem zmínil, přispívají k ochraně brzd a také pneumatik, takže se tyto části vozu nebudou tak rychle opotřebovávat. Jednoduše řečeno – nebude zapotřebí příliš často jezdit na kontrolu a výměnu součástek do servisu.

Za nevýhodu ALU kol lze určitě považovat jejich vyšší pořizovací cenu. Oproti plechovým diskům vyjdou řádově o stovky korun dráž. Vzhledem k jejich vyšší odolnosti je ale nákladnější investice dosti relativní, protože vám jednoduše poslouží delší dobu a nebudete je muset měnit za nové tak často, jako je tomu v případě plechových disků.

ALU versus plech

Pokud shrnu oba typy disků, vycházejí z výše uvedených dat lépe ALU kola, někdy také nazývané jako elektrony. Záleží ale i na klimatických podmínkách a ročním období. Například v zimě, kdy jsou silnice pokryté větším množstvím nečistot, třeba štěrkem z posypu vozovek, je praktičtější zvolit spíše klasiku v podobě plechových disků, a to zejména v kombinaci s plnými poklicemi. Minimalizuje se tím totiž riziko zanášení brzd. V létě, kdy naopak obecně panuje příznivější počasí, se hodí více elektrony, protože skrz ně prochází k brzdám více vzduchu, takže nedochází k jejich přehřívání.

Jak nakupovat?

Vždy platí pravidlo, že ať už kupujete jednou či druhou variantu, obracejte se na osvědčené obchody a servisy. Ideální je pak pořizovat modely od známých výrobců (např. Racing Line). U nich máte jistotu, že disky vydrží dlouhou dobu a nedojde po pár měsících používání k jejich poničení. Nejste-li si jisti tím, jakou velikost disků zvolit, nechte si u prodejce poradit, případně si alespoň zjistěte základní údaje na kvalitních internetových portálech.

Kromě disků nezapomeňte na pravidelný servis i domácí kontrolu všech dalších důležitých částí automobilu. Správný řidič by měl vždy před jízdou zkontrolovat například to, zda má řádně nafouknuté pneumatiky, dostatek paliva a dalších tekutin, jež zajišťují správný chod motoru. Jedině tak se vyhnete zbytečným starostem a přivolávání pomoci, která se může hodně prodražit.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.