Je jasné, že pokud si koupíte nový vůz a po několika letech ho chcete prodat jako ojetý, jeho cena klesne. O kolik procent, to se u různých značek může výrazně lišit. Na téma, jak moc klesá hodnota vozů jednotlivých značek, již byla vypracována nejedna studie. Máme proto pro vás souhrn poznatků o tom, jaké značky se vyplácí nakupovat, aby v průběhu času co nejméně ztrácely na ceně.

Jak u vozů klesá cena

Podle serveru Sauto.cz nejvýrazněji cena vozu klesá v prvních pěti letech, kdy vozy ztratí 40-60 % své hodnoty. Po pátém roce se zpravidla cena ustálí a klesá mnohem pomaleji. Po pěti letech se ale různé značky vozů dostanou na různé cenové hladiny. Ojetý vůz ŠKODA po pěti letech koupíte cca za 57 % ceny, Volkswagen za cca 63 % ceny. Cena jiných značek často klesne pod polovinu původní ceny. Znamená to nejen to, že ojeté vozy ŠKODA a VW jsou po pěti letech dražší než jiné modely, ale také že jsou kvalitnější a mají větší hodnotu. Výhodou je také skvěle dostupný servis a náhradní díly, proto spousta Čechů sahá po nových či ojetých vozech těchto značek.

Jak jsou na tom konkrétní modely

Podle letošního výzkumu společnosti AuresLab, což je laboratoř dlouhodobě monitorující vývoj cen aut na českém trhu, si v kategorii malých vozů nejlépe drží svou hodnotu po pěti letech ŠKODA Fabia a hned druhé místo patří Volkswagenu Polo. Podobné pořadí se objevuje i v kategorii SUV, na prvním místě je ŠKODA Yeti, na druhém Volkswagen Tiguan.

Abyste se nenapálili

Stav ojetého vozu v průběhu let je samozřejmě přímo ovlivněn péčí, kterou vůz během těchto let dostával. Vždy se doporučuje navštěvovat jen autorizované servisy značek, nezanedbávat pravidelnou péči, kontrolní prohlídky a prevenci. Druhým výrazným faktorem jsou kilometry, které má auto odježděny, a způsob, jak s vozem řidič jezdil.

Máte v plánu koupit ojetý vůz? Pak si dobře nastudujte, na co si dát pozor u ojetých vozů. Pokud nejste odborníci, pak jednoznačně běžte k autorizovanému prodejci ojetých vozů, u kterého nakoupíte prověřené ojetiny se zárukou původu, servisní knížkou a po pečlivé kontrole.

Leave a Reply

Your email address will not be published.