Vůz jehož název se stal synonymem pro terénní vozidla. Jeep Willys vznikl jako lehký armádní užitkový vůz pro všechny účely. Stalo se tak během druhé světové války, během níž nabyl nezapomenutelné slávy.

Vznikl jako potřeba války

Jeho vývoj přišel právě v dobách, kdy byl velký hlad po jednoduchém a spolehlivém terénním voze pro nejrůznější vojenské účely. Bylo tomu tak ve třicátých letech. Jako první pokus přišel v roce 1938 stroj firmy American Bantam, jež se ale ohlasu nedočkal. O dva roky později byla kvůli akutní potřebě vyhlášena soutěž o armádní zakázku. A který výrobce terénních vozidel by si takovou příležitost nechal ujít.

Jednou ze tří firem, jež se do soutěže přihlásily, byla i Willys-Overland. Pentagon nakonec rozdělil zakázku na tři části, a každý výrobce dostal za úkol vyrobit 1500 kusů. Tohle ale rychle padlo, neboť se ukázalo, že vozy pro armádu musejí být vyrobeny jedním výrobcem. Další kolo vyhrála společnost Willys-Overland se svým modelem Jeep Willys MB s cenou 739 dolarů. A to je výrazně méně, než když se dnes uskutečňuje prodej veteránů.

Co nabízel

Samozřejmostí byl pohon 4×4. Do pohybu ho uváděl motor Willys 442, což je čtyřválec 2.2 litru s výkonem 60 koní. Na kola se přenášel převodovkou se 3 stupni pro jízdu vpřed a jedním vzad. Maximální rychlost byla 105 km/h.

Nestíhal se vyrábět

Firma Willys-Overland ale nakonec nebyla schopna sama vyrobit dostatečný počet kusů. Postupně se totiž potřeba Američanů zvyšovala a k nim se přidali i jejich spojenci. Proto začala model Willys vyrábět i konkurenční firma Ford Motors. Označovaly se Ford GPW, což je zkratka pro General Purpose Willy. Během války byly vozy upravovány  modernizovány, aby odpovídaly měnícím se potřebám amerických i spojeneckých vojáků. Po ukončení války jeho produkce neskončila. Začal se prodávat i jako vozidlo pro civilní potřeby s označením Jeep Willys.

Leave a Reply

Your email address will not be published.