Každý trh má svá specifika. To platí i o automobilovém trhu v České republice. Prodávají se zde vozidla, která jsou v porovnání s konkurencí méně poptávaná i přesto, že se jedná o vydařené modely. Díky nízkému zájmu je jejich výkupní a také prodejní cena výrazně nižší než u funkčně srovnatelného typu, který má lepší design nebo je z nevysvětlitelného důvodu oblíbenější.

Kvalitní vůz za nižší cenu

Zákazníci auto vybírají z větší části pocitově – dle designu, barvy, funkcí a vzhledu interiéru. Na praktičnost hledí malé procento spotřebitelů. Z tohoto důvodu se na trhu již standardně objevují modely, které jsou kvalitní, vysoce funkční a jejich cenu srazí dolů právě nízká poptávka. Kupující přehlíží některé modely iracionálně a výběr zcela jiného auta má povahu spíše emotivního charakteru.

Mezi nepoptávaná auta se řadí model od Škodovky, Hyundai a Suzuki

Kdyby zákazník vybíral automobil pouze z racionálního hlediska, zvolil by jistě model, který je všemi ostatními opomíjený třeba díky nevkusnému designu, ale účelností, praktičností a kvalitou předčí i ty nejprodávanější vozy. Tyto automobily v případě ojetin odběratel koupí zaručeně za nižší cenu než prodejní trháky a oblíbené modely.

Která auta jsou cenově výhodná, spotřebiteli opomíjená, a přitom se jedná o funkčně povedené modely? Mezi takové patří středně velká dodávka Hyundai H-1, Škoda Superb s motorem 1.6 TDI a Suzuki Swift. Zákazníci o ně příliš nestojí, a proto je jejich prodejní cena výrazně nižší v porovnání s vysokou kvalitou. Sháníte-li nový vůz, nejste nároční na design a zajímáte se o kvalitu a funkčnost, vybírejte z nabídky opomíjených aut.

Perfektní dodávka pro začínající podnikatele

Dodávka Hyundai H-1 je povedeným modelem, který přináší pohodlí pro osm cestujících. Silný 100 kW motor 2,5 CRDi 170 je výkonný a automobil představuje alternativu k Volkswagnu Transporter, úžasnému Mercedes-Benz Vito či Opel Vivaro. Nemá potíž s korozí, ke koupi láká silný motor a ve světě si model získal od roku 2008, kdy vstoupil na trh, velkou oblibu. Zánovní vůz pořídíte s výraznou úsporou ve srovnání s konkurencí. Dodávka se hodí pro malé podnikatele, kteří denně vozí zaměstnance, materiál nebo uvítají vetší automobil k převážení zboží. Finančně nejvýhodněji se jeví koupě ojetiny, nikoli nového vozu.

Designové auto s tichým motorem

Perfektní model Škoda Superb 1.6 TDI (88kW), který se na trhu objevoval mezi roky 2010 až 2015, zákazníci z nepochopitelných důvodů přehlíží. Disponuje moderním motorem s točivým momentem v širokém rozsahu otáček, reálná spotřeba sahá na pět až šest litrů na sto kilometrů. Spotřebu ovlivňuje činnost zádržného katalyzátoru NOx. Vůz jede rychlostí přes 200 km/hod, jeho zrychlení se počítá na 10,9 km/h za sekundu. Výhodou je velký interiér, komfortní nastavení podvozku a filtrování nerovností. Automobil má tichý a klidný motor, který nabízí stejný výkon jako u zákazníků oblíbený 1.9 TDI. Model bohužel nevystoupil ze stínu legendárního a oblíbeného předchůdce.

V neprospěch hraje i slabá servisní síť

Suzuki Swift představuje srovnatelný vůz se Škodou Fabia nebo Fordem Fiesta, přesto jej spotřebitelé z nepochopitelných důvodů nevyhledávají a raději dají přednost Škodě Fabia. Proti Suzuki mluví málo rozšířený servis vozidel v České republice. Kvalitativně nabízí srovnatelné služby jako Fabia, Ford Fiesta nebo povedený Hyundaii i20. Suzuki v České republice neprorazila ani s mikrovanem Wagon R+, který vstoupil na trh mezi roky 2000 a 2007. Spolehlivý a bezpečný vůz zákazníky neoslovil svým designem, který připomíná nepravidelně zploštělou krabici. Kvůli atypickému tvaru raději sáhnou po odpovídající alternativě Opel Agila. Model si oblíbili motoristé v Maďarsku a český spotřebitel jej zakoupí za relativně nízkou cenu v bazarech AAA AUTO. Porovnejte nabídky jednotlivých modelů na webu z pohodlí vašeho křesla.

 Neoblíbené modely najdete i u renomovaných značek

V České republice přehlížená auta zakoupíte za výrazně nižší cenu než by tomu bylo v zahraničí. Regionální rozdíly v poptávce hýbou cenou modelů a zájemce o ojetinu prvotřídní kvality, který chce ušetřit na její koupi, by se měl poohlédnout po nepopulárních vozech.

Ke špatně se prodávajícím automobilům patří povedený Nissan Qashqai 1.6dCi z let 2011 až 2013, jelikož zákazník preferuje základní motorizaci 1.5 dCi popřípadě volí dvoulitr. Spotřebitelé opomíjejí vozy Mercedes-Benz A150 nebo BMW E90 316i, 316d a 318d s pouze základní výbavou, přitom jiné modely Mercedes-Benz či BMW se prodávají nad míru dobře.

Vysoká cena v porovnání s výkonem staví na druhou kolej model od Seatu

Některé vozy jsou málo oblíbené díky vysoké ceně v porovnání s výkonem a jeho vzhledem. Například Seat Cordoba 1.2 nenašel k zákazníkům cestu právě díky příliš vysoké ceně. Zájemce si raději vybere alternativu Dacia Logan nebo Renault Thalia. Proti koupi vozu se staví napínák rozvodového řetězu, který v současnosti servisované modely již nemají a jsou vyměněny. Při koupi se dá tato skutečnost ověřit doložením servisní historie.