Volant je bezesporu jednou z nejdůležitějších komponent automobilu. Zatímco dříve sloužit především k jeho řízení, dnes toho umí volanty daleko víc. S tím, jak se vozy plní nejrůznějšími technologiemi musí řidič věnovat stále více pozornosti právě různých funkcím na místo řízení.

Jednoduchost v rukou

A právě to se nelíbí jednomu finskému konsorciu, které se rozhodlo tento problém vyřešit volantem, jenž na první pohled vypadá jako ze sci-fi filmu. Jmenuje se Origo a má za cíl co možná nejméně rozptylovat řidiče.

Chce toho docílit kombinací klasických, hmatových a trojrozměrných ovládacích prvků, které jsou na dosah palců řidiče. Skrze napojení těchto ovladačů na širokou škálu ostatních prvků vozidla, pak může řidič zcela bez problému nastavovat v podstatě cokoliv, co jeho automobil umožňuje. Od prvků klimatizace, přes směrovky, až po složitější ovládání nejrůznějších prvků, které ke svému ovládání vyžadují touchpad.

„Prvotní myšlenkou volantu Origo bylo zpochybnit současnou podobu stávajícího volantu a nespolehnout se při tom jen na převod analogových ovládacích prvků do digitálních verzí. Naše životy jsou přeplněné informacemi a nadměrně stimulovány možnostmi výběru, proto jsme chtěli s naší koncepcí volantu nabídnout řidiči přehled a omezit funkce a ovládací prvky jen na to nejnutnější,“ uvedl Miika Heikkinen, vedoucí návrhář společnosti Northern Works, jedna ze společností v konsorciu, která má vývoj volantu na starosti. „

Volantu si již všimli i odborníci, kteří jej ocenili German Design Award, tedy cenou udělovanou chytrým řešením pracujícím s rozhraními, ve kterých přicházejí do kontaktu člověk a stroj.

Zda se volantu podaří reálně probojovat do některého z automobilů nyní není jasné, ovšem některé z jeho ovládacích prvků zajisté v některém z vozů v budoucnu uvidíme. A pokud, ne, bude to velká škoda.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Your email address will not be published.