Během silničního provozu mají rozestupy mezi auty zásadní význam pro bezpečnost. Právě nedodržování bezpečné vzdálenosti je častým důvodem vzniku dopravních nehod, mnohdy i velmi vážných. Jak tedy jednoduše zjistit, zda jsme dostatečně daleko od vozidla před námi?

Proč je bezpečná vzdálenost důležitá

K samotné brzdné dráze, tedy vzdálenosti potřebné k úplnému zastavení vozidla, je nutné přičíst ještě tzv. reakční dráhu. To je dráha, kterou vozidlo ujede během doby, než řidič stihne zareagovat na nečekanou situaci a začne brzdit. To trvá zpravidla jednu sekundu. Přibližně další sekundu trvá, než vozidlo zcela zastaví. Například při rychlosti 50 km/h je reakční dráha 14 m dlouhá, ale při 80 km/h je to už 22 metrů.

Právě díky rozestupům má řidič větší šanci zareagovat a vozidlo zabrzdit. Pokud se plně soustředíte na jízdu, dokážete zareagovat rychle, pokud jste však unavení, nevěnujete se zcela řízení či jedete v noci, může být vaše reakční doba delší. Ovlivňuje to i celá řada dalších faktorů jako například věk či zdravotní stav řidiče, stav vozovky, stav pneumatik apod.

Dodržujete při jízdě bezpečnou vzdálenost – 1

Jaký si tedy nechat rozestup?

Nejčastěji se používá takzvané pravidlo 2 vteřin. Ke změření využijte pevné body na cestě, jako jsou stromy, patníky či značky. Ve chvíli, kdy vozidlo před vámi mine některý z těchto objektů, nesmíte k němu dojet za méně než dvě vteřiny.

Pro lepší představu si prohlédněte tabulku, kde jsou uvedeny dráhy nutné k zastavení vozidla při nejběžnějších rychlostech. Údaje jsou platné pro suchou vozovku, na mokré silnici je brzdná dráha delší, na sněhu či ledu se zvyšuje až několikanásobně!

Máte daleko větší šanci vyhnout se nehodě, když budete mít od dalšího vozidla dostatečný rozestup.

I sjeté pneumatiky mají vliv

Kromě včasné reakce má další zásadní vliv i vzorek dezénu na vašich pneumatikách. Můžete mít značkové pneumatiky, ale pravděpodobnost, že nezabrzdíte dostatečně rychle, se zvyšuje s každým ojetým milimetrem.

Proto dbejte na to, abyste měli na vozidle kvalitní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu a pravidelně je kontrolujte. Je to totiž jediná styčná plocha mezi autem a vozovkou a velmi záleží na tom, v jakém jsou pneumatiky stavu.

Není to nic složitého

Jak vidíte, dodržovat bezpečnou vzdálenost nemusí být nic složitého. Stačí vám k tomu jednoduché pravidlo, podle kterého dokážete určit, zda nemáte příliš malý rozestup od vozidla před vámi. A pokud na silnici narazíte na někoho, kdo se na vás nebezpečně lepí, raději ho pusťte před sebe. Zřejmě totiž ještě nezná pravidlo dvou vteřin.