Děsíte se dalšího účtu od pojišťovny za povinné ručení? Tohoto výdaje, pokud vlastníte auto, se pravděpodobně jen tak nezbavíte. Existují ale způsoby, jak lze cenu snížit. Které faktory se na ní podepisují nejvíce?

Cena povinného ručení vychází z předpokladů objemu náhrady škod obecně. Pojišťovny totiž nemohou čekat, jak se bude celá situace vyvíjet a pak po pojištěncích chtít peníze za povinné ručení zpětně. Snaží se tedy sazby kalkulovat na základě predikcí, přičemž se bere v potaz nejen to, kolik se na silnicích stane nehod, ale důležité faktory jsou i ceny materiálu a práce v autoservisech. V letošním roce, kdy došlo k výraznému zdražení materiálu, například povinné ručení průměrně zdražilo o 4 %. A pojišťovny navíc upozorňují, že v příští roce situace pravděpodobně ještě přitvrdí.

Cena pojistného je však pro každého individuální a vychází z dalších faktorů. Obecně lze říct, že se na ceně podepisuje výkon nebo objem motoru, adresa trvalého bydliště pojistníka, jeho věk a to, jak dobře v minulosti řídil. To určují tzv. bonusové měsíce, tedy měsíce v minulosti, které řidič najezdil bez nehod a bez jakýchkoli pojistných plnění. „Nejhůře jsou na tom samozřejmě čerství řidiči, kteří nemají naježděné žádné bonusy, anebo řidiči, kteří se projezdili k nějaké nehodě a došlo k pojistnému plnění. Ti mají tzv. malusy a ty celé povinné ručení logicky zdražují,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Pojišťovny však dále pracují s dalšími parametry, které ovlivňují výslednou cenu. Mezi ty patří například počet sedadel ve vozidle, užití vozu a to, zda je majitel fyzická osoba nebo podnikatel. „Na cenu povinného ručení může mít vliv i model a značka vozu, druh paliva, hmotnost vozu nebo i dokonce datum první registrace. Bez debat si však nejvíce zaplatí mladí řidiči do 24 let s trvalým bydlištěm v Praze nebo v jiných větších městech v České republice,“ dodává Rothbarth.

Vzhledem k velké konkurenci ale mohou pojišťovny nabízet nejrůznější akce, které dovedou povinné ručení výrazně zlevnit, nebo k němu řidiči získají některá připojištění zdarma. Ideální je tak pojištění sjednávat přes internetové srovnávače, které přehledně seřadí všechny nabídky od pojišťoven působících na českém trhu a řidiči si tak mohou vybrat nejen tu, co jim nejvíce vyhovuje, ale také tu, která je pro ně finančně únosná. Na Klik.cz tak například najdete povinné ručení už za necelých 1000 Kč. A rovnou si ho online můžete i sjednat a zaplatit. „Při sjednání povinného ručení online stačí jen zadat potřebné údaje a zaplatit v řádném termínu. Pojištění pak automaticky vchází v platnost a prakticky ihned je na e-mail zaslána zelená karta a další potřebné dokumenty. Ty jsou samozřejmě odeslány i poštou na doručovací adresu, e-mailem je však odesíláme proto, aby mohl řidič okamžitě vyrazit na cesty bez obav z toho, že by se dostal do problémů. S námi se tak pojistí rychle, bez zbytečné byrokracie a levněji než kdekoli jinde,“ uzavírá Aleš Rothbarth za internetový srovnávač Klik.cz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.