Sháníte slušně placenou práci, ale nenarazili jste na žádnou atraktivní nabídku? Pokud si rozumíte s volantem, nebojíte se řízení větších vozidel a nevadí vám, že budete trávit spoustu času na cestách, vydejte se na dráhu řidiče z povolání. V současné době chybí přibližně 5000 řidičů kamionů. Situace je vážná již několik let a podle některých ekonomů může dojít k narušení ekonomické situace země.

Kritický nedostatek řidičů kamionů se v praxi projevuje stále častějším zpožděním dodávek zboží a surovin. Poptávka po řidičích je největší zejména v pohraničních oblastech sousedících s Německem. Zdejší firmy shání stovky zaměstnanců.

Zpoždění zboží je na denním pořádku a některým firmám nezbývá, než zakázky delegovat méně vytížené konkurenci. Jenomže najít dopravce, který má volné kapacity, je stále těžší, a proto se spousta klienti setkávají s odmítnutím. Některé zakázky se překládají i o tři dny a déle.

kralsilnic_king-skoleni_cz_01

Problém se snaží řešit sdružení českých dopravců a spedičních firem Česmad Bohemia, a to prostřednictvím reklamních kampaní. Ruku k dílu přikládají také úřady práce, které nabízí rekvalifikační kurzy na získání příslušného řidičského oprávnění. Právě to je pro některé zájemce o práci řidiče překážkou, protože cena výcviku se pohybuje kolem 30 tisíc korun. Podobnou částku musí vynaložit také za profesní průkaz řidiče. Někteří dopravci však kvalitním zaměstnancům nabízí, že jim po určité době profesní průkaz proplatí.

Vstupní školení na profesní průkaz trvá 140 hodin a na rozdíl od školení řidičů – referentů má prezenční formu. Školení řidičů online je povinné pro všechny zaměstnance, kteří v rámci zaměstnání řídí vozidlo, ale nemají status řidiče z povolání.

Odborníci tvrdí, že nedostatek řidičů z povolání není způsoben výrazným zvýšením ekonomiky, ale spíše ztrátou zájmu o profesi.

Profesní a řidičský průkaz pro příslušné skupiny můžete získat ve známé Autoškole King. Více informací najdete na www.king-skoleni.cz.